Size bir telefon kadar yakınız
0541 418 50 06
66 görüntülenme
ALES

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES). Bu sınava bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunanlar, bir yüksek lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunanlar katılabilir.

ALES’ ten elde edilecek puanlar yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, çevirmen ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atamalarda, ülkemizde veya yurtdışında lisansüstü eğitim programlarına girişte; YLSY(Yurt Dışına Lisanüstü Eğitim görmek üzere gönderilecek Öğrencileri Seçme Sınavı) programlarına başvuruda kullanılabilir. ALES’te sayısal testi, sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Sözel testi ise, temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır.

ALES puanları nasıl hesaplanıyor?

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

PAKET BİLGİLERİ
PAKET ADIALES1 GRUP (Kasım)
BAŞLAMA VE BİTİŞ TARİHİ11 Eylül – 17 Kasım 2023
DERS GÜNLERİPazartesi – Çarşamba
DERSLERİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ SAATLERİ20:00 – 21:30
HAFTALIK DERS SAATİ9 Saat
TOPLAM DERS SAATİ90 saat
TOPLAM KURS SÜRESİ10 Hafta
HEMEN SATIN AL

 

PAKET BİLGİLERİ
PAKET ADIALES2 GRUP (Nisan)
BAŞLAMA VE BİTİŞ TARİHİ27 Kasım – 12 Nisan 2023
DERS GÜNLERİPazartesi – Çarşamba
DERSLERİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ SAATLERİ20:00 – 21:30
HAFTALIK DERS SAATİ4 Saat
TOPLAM DERS SAATİ150 saat
TOPLAM KURS SÜRESİ22 Hafta
HEMEN SATIN AL

 

Görüşme Başlat
1
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Ara